W stronę regionu - projekt Walenty Zwierkowski

„Trudno być patriotą swojego kraju, nie znając i nie kochając swojej
małej ojczyzny – najważniejszego własnego miejsca na Ziemi.
Jeśli tej miłości nie ukształtuje szkoła i środowisko, po prostu się nie
ukształtuje wcale.”

Maria Jakubowska

Mała ojczyzna to nie tylko  świat, w którym żyjemy na co dzień, lecz także dom rodzinny, miejsce naszych wspomnień z lat dziecinnych, znajome ulice, budynki. Mała ojczyzna to także wydarzenia i postaci z odległej przeszłości, które tworzą małą historię naszego regionu.  Przeszłość i tradycja wpisane są w nasze życie. Poznanie i propagowanie historii własnego regionu jest więc naszym obowiązkiem. Gmina Lelów ma bogatą przeszłość historyczną, o której mówi się nie tylko w Polsce , ale i na świecie. Z tej ziemi wywodzi się wiele znanych postaci, do których m.in. należy Walenty Zwierkowski –poseł na sejm Rzeczypospolitej, uczestnik wojen napoleońskich i powstania listopadowego.

Opracowanie i przedstawienie  biografii tego wybitnego działacza stało się głównym zadaniem grupy projektowej uczniów kl. II s. Należeli do nich:

Patrycja Kapral – lider

Katarzyna Gorzkowska-członek

Kinga Guła-członek

Daniel Orawiec – członek

Michał Nowak - członek

Uczniowie realizowali swoje zadanie pod kierunkiem nauczycielek: Renaty Wawer oraz Agnieszki Kowalik. Zgromadzone materiały biograficzne stały się podstawą do opracowania scenariusza, a następnie małego spektaklu, który był wystawiony 12 grudnia 2015 roku gminnej społeczności oraz zaproszonym gościom  w GOK w Lelowie. Okazją do tego wydarzenia była 10 rocznica istnienia Lelowskiego Towarzystwa Historyczno -Kulturalnego. Uczniowie zrealizowali projekt na wysokim poziomie. Na pochwałę zasługuje dobra gra aktorska  oraz zaangażowanie uczniów w realizację wyznaczonych zadań. Na zakończenie uczniowie wręczyli zaproszonym gościom pamiątkowy program spektaklu upamiętniający realizację projektu.